Bylinky v našich prípravkoch

Mäta pieporná

(Mentha piperita) pochádza z južnej Európy, kde sa už v 17. storočí používala na prípravu čajov. Jej prvoradé liečebné uplatnenie je pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí. Podporuje tvorbu tráviacich štiav a žlče a uvoľňuje svalstvo čriev. Zmierňuje plynatosť a nadúvanie. Mentol pri styku s pokožkou vytvára príjemný chladivý pocit.

Fenikel obyčajný

(Foeniculum vulgare) pochádza zo Stredozemia. Pôsobí priaznivo proti nadúvaniu a na povzbudenie črevnej činnosti, má blahodarný vplyv aj na trávenie dojčiat. Napomáha pri uvoľňovaní hlienov.

Rumanček kamilkový

(Matricaria recutita) sa pestuje na liečebné a kozmetické účely nielen u nás, ale aj v iných oblastiach strednej a juhovýchodnej Európy. Pôsobí priaznivo pri žalúdočných a črevných ťažkostiach.

Rasca lúčna

(Carum carvi) je korenina aj liečivá rastlina s aromatickým koreňom. V celej Európe sa pestuje už od stredoveku, zberajú sa plody. V medicíne aj v ľudovom liečiteľstve sa odporúča pri nadmernej tvorbe plynov, nechutenstve a iných ťažkostiach tráviacej sústavy.

Múčenka pleťová

(Passiflora incarnata) pochádza z Brazílie a z juhu Spojených štátov amerických. U nás sa pestuje iba v skleníkoch alebo bytoch. V alternatívnej medicíne sa používa ako prostriedok proti nespavosti, pôsobí priaznivo na upokojenie nervového napätia.

Lipa striebristá

(Tilia tomentosa) pochádza z Balkánu a Malej Ázie. Je jednou z najpoužívanejších liečivých rastlín u nás. Jej kvety sa v medicíne a ľudovom liečiteľstve využívajú najmä kvôli odhlieňovacím účinkom pri chrípkach a iných ochoreniach dýchacích ciest, na zníženie teploty a vykašliavanie, pri močových a obličkových ťažkostiach, pri nechutenstve, plynatosti a kolikách.

Medovka lekárska

(Melissa officinalis) sa u nás pestuje v záhradách, na Balkáne rastie aj voľne v prírode. Účinok silice a ostatných liečivých látok sa využíva na upokojenie nervovej sústavy, pri vyčerpanosti, nespavosti, pri poruchách trávenia. Pôsobí proti nadúvaniu a proti kŕčom.

Borovica lesná

(Pinus sylvestris) rastie v miernom a chladnejšom páse celej Eurázie, na severe sa vyskytuje až po polárny kruh. Je druhou najrozšírenejšou ihličnatou drevinou na Slovensku. Borovicová silica zvyšuje tvorbu hlienov a napomáha pri vykašliavaní.

Myrta

(Myrtus communis) pochádza z južnej Európy a severnej Afriky, je bežne rozšírená po celom Stredomorí. Získava sa z nej esenciálny olej, ktorý pôsobí upokojujúco, podporuje dobrý spánok. Odporúča sa najmä pre deti a staršie osoby pri ochorenia dýchacích ciest, prechladnutiach a bronchitídach.

Jedľa biela

(Abies alba) pochádza zo strednej a južnej Európy, patrí medzi najvyššie stromy na Slovensku. Éterický olej sa používa pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest, kašli, nádche.

Pelargónia

(Pelargonium graveolens) pochádza z južnej Afriky a s obľubou je pestovaná v Európe.

Citronela

(Cymbopogon nardus) pochádza zo Srí Lanky.

Levanduľa

(Lavandula angustifolia) pochádza zo Stredomoria. Za levanduľovými poliami sa obvykle chodí do Francúzska a na chorvátsky ostrov Hvar.

Litsea

(Litsea cubeba) pochádza z Číny, Indonézie, Taiwanu a ďalších oblastí Južnej Ázie.

Andiroba

Andiroba (Caraba guianensis) je strom rastúci v povodí rieky Amazon. Olej sa extrahuje zo semien a po stáročia ho domorodci používali na odpudzovanie hmyzu. Je bohatý na limonoidy, ktoré pôsobia proti hmyzu.

Neem

Neem (Melia azadirachta) je vždyzelený strom pochádzajúci z Indie. Olej sa získava zo semien. V kozmetike sa používa na odpudzovanie komárov.

X